Filtre Kahve Makinesi Tavsiyeleri

24 Eylül 2021
Filtre Kahve Makinesi Tavsiyeleri

Filtre Kahve Makinesi Tavsiyeleri

Son yıllarda kahve herkesin tercih ettiği içeceklerin başında gelmeye başlamıştır. Bu amaçla evde pratik kahve keyfi için birçok fonksiyonu bünyesinde barındıran makineler bulunur. Kahve keyfini yüksek kalite standartlarda yaşamak için filtre kahve makinesi seçiminde belli noktalara dikkat etmek gerekir. Temelde tüm makinelerin çalışma prensibi aynıdır. Ancak kahvenin lezzetini belirleyen bazı özellikler farklıdır.

Kullanım açısından olduğu kadar kahve lezzeti açısından ve diğer detaylar açısından da makine sistemini anlamak gerekir. Makine tavsiyesi vermeden önce filtre kahve makinesinin yapısal özelliklerini, çalışma sistemini anlamak önemlidir. Bu şekilde hangi kahve makinesi daha iyi sorusunun yanıtı size daha anlamlı gelecektir.

Filtre kahve makinesi kahveyi damlatma sistemiyle demler. Damıtma prensibiyle kahveyi demleyen makinelerin bazı özellikleri birbirinden farklı olabilir. Suyu ısıtan makine bu ısıtılmış suyu kahvenin üzerine damlatır. Kahvenin aroması bu şekilde suya tamamen aktarılır Bir filtre kahve makinesi şu temel ekipmanlardan oluşur;

 • Soğuk Su Bölümü (Bu kısım genellikle makinelerin arka taraflarında yer alır)
 • Kazan – Tank Bölümü ve Isıtma İçin Aksam
 • Filtre veya Huni için Kap (filtreler çok veya tek seferlik kullanıma yönelik olabilir)
 • Demlenmiş Kahve için Bardak ya da Sürahi

Filtre Kahve Makinesi Alırken Önemli Kriterler

Lezzetli ve kaliteli filtre kahve içmek için makinede dikkat edilmesi gereken önemli kriterleri de bilmelisiniz. Filtreleme sistemi, sıcak tutma kapasitesi, aroma seçeneğine sahip olması gibi kriterlere dikkat ederek memnun kalacağınız makineyi bulabilirsiniz. Paslanmaz filtreli makineler daha kullanışlı ve sağlıklıdır. Üç farklı sıcaklıkta tutma seçeneği olması da avantajlıdır. Aroma seçeneğinin olması içimi çok etkiler.

Makine seçiminde özellikle bu noktalara dikkat ederek daha kullanışlı bir makineye sahip olabilirsiniz. Şunu da unutmamalısınız ki kahve lezzetini kahve seçimi de çok etkileyecektir. Makine çok iyi olsa da seçilen kahve kalitesizse kahvenin tadı kötü olur. Filtre olarak kâğıt filtre tercih etmek daha uğraştırıcıdır. Paslanmaz çelik filtre kullanmak daha rahattır. Öğütücülü filtre kahve makineleri de vardır. Ancak öğütücüyü ayrı almak farklı bir kahve deneyimi yaşamanızı sağlayacaktır. Filtre kahve makinesi alırken özellikle şunlara dikkat edin;

 • Filtresinin paslanmaz çelik olmasına
 • Aroma seçeneğinin olmasına
 • Sıcak tutma kapasitesinin iyi olmasına
 • Yer kaplamayan pratik makine olmasına
 • Bakım ve yedek parça olanaklarının olmasına
 • Kahve içme alışkanlığınıza göre kapasite seçimine
 • Kâğıt filtreli makinelerde kâğıt filtrelerin bir kullanımlık olduğuna
 • Bilinir markanın son teknoloji makinelerde özelliklerin işinize yarayıp yaramadığına

Öğütme fonksiyonu yerine ayrı öğütme makinesinin daha kullanışlıdır. Ayrıca programlama özelliği sayesinde de istediğiniz zaman kolaylıkla taze kahve içme imkanınız olur.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.